elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Czwartek 09.05.2024

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19

                           Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19  w Szkole Podstawowej           

                                                       im. W. Komara i T. Ślusarskiego   w Czarnogłowach

 

 

 

 

I. PODSTAWA PRAWNA:

1.      Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),

2.       Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),

3.      Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),

4.      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),

5.       Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19( Dz. U z 2020r. poz. 493),

6.      Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567),

7.      Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 14 maja 2020 r.

 

 Postanowienia ogólne

1.      Niniejszy dokument określa Procedury bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im. W. Komara i T. Ślusarskiego w Czarnogłowach dotyczące pracowników, uczniów, rodziców w okresie pandemii COVID-19.

2.      Celem procedur jest:

a. stopniowe uruchamianie stacjonarnej pracy szkoły.

b. zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19.

c. bezpieczne prowadzenie różnorodnych form zajęć, konsultacji, korzystania z biblioteki szkolnej, świetlicy szkolnej.

3.   Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo

            wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100 % wyeliminować

            ryzyka związanego z zagrożeniem, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie

            dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące 

            załącznik nr 1.

 

 

3.      Uczestnicy postępowania:

·         Rodzice/prawni opiekunowie oraz osoby upoważnione do odbioru dziecka.

·         Uczniowie.

·         Nauczyciele.

·         Pracownicy niepedagogiczni.

·         Dyrektor Szkoły.

 

§ 1

ZASADY ORGANIZACJI PRACY W SZKOLE

1.      Od 18 maja 2020 r mogą w szkole odbywać się zajęcia rewalidacyjne. Zajęcia będą prowadzone indywidualnie. Do prowadzenia zajęć będzie wymagana zgoda rodziców, w przypadku braku zgody będą one realizowane zdalnie.

2.      Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.

3.      Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystaniaze świetlicy szkolnej.

4.      Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.

5.      Na podstawie złożonych przez rodziców/prawnych opiekunów deklaracji, dyrektor wyznacza godziny przebywania  i odbioru uczniów.

6.      Po godzinach zajęć w szkole lub konsultacji  wejście do szkoły dla uczniów i rodziców jest zamknięte na klucz. Wejście należy sygnalizować dzwonkiem.

7.      W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie uwzględnia się także rodzaj niepełnosprawności uczniów.

8.      W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.

9.      Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.

10.  Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m² na 1 osobę.

11.  W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów wynoszą min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).

12.  Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze.

13.  Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

14.  W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.

15.  Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

16.  Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.

17.  Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.

18.  Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.

19.  Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.

20.  Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

21.  Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).

22.  Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).

23.  Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

24.  W szatni należy wykorzystywać co drugi wieszak.

25.  Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.

26.  Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.

27.  Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

28.  Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.

29.  Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

30.  Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

31.  Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.

32.  Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.

33.  Ograniczamy przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.

34.  Rodzice ucznia/opiekunowie mają obowiązek podania aktualnego numeru telefonu do szybkiej komunikacji.

35.  Rodzice/opiekunowie muszą wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

36.  Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w gabinecie lekarskim „Izolatorium” z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i rodzice/opiekunie zostaną zobowiązani do pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

37.  Rodzice/prawni opiekunowie/osoby upoważnione do odbioru uczniów oraz osoby trzecie nie wchodzą do budynku szkoły głównym wejściem.

38.  Od dnia 25 maja 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom klasy VIII zapewnia się według ustalonego harmonogramu konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne, w szczególności z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej, dostępność do pedagog szkolnej oraz nauczycielki doradztwa zawodowego.

39.  Od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom zapewnia się konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej.

40.  Harmonogram konsultacji ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami.

41.   Z biblioteki szkolnej uczeń, nauczyciel, inni korzystają na nowych zasadach: książkę podaje bibliotekarka, zwrot książek –pozostawienie na „stoliku zwrotów”.

42.  Przy organizacji żywienia w Szkole (stołówka szkolna, kuchnia, inne pomieszczenia przeznaczone na potrzeby żywienia) obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego dodatkowo wprowadza się zaostrzony reżim sanitarny.

43.   Inne oraz szczegółowe zasady organizacji pracy szkoły są ujęte w obowiązkach dyrektora szkoły, pracownika sekretariatu, pracowników obsługi, kucharki i intendentki, nauczycieli, rodziców i uczniów.

 

§ 2

OBOWIĄZKI DYREKTORA

1.      Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach  pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

2.      Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji i ochrony osobistej.

3.      Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID- 19.

4.      Planuję organizacje pracy szkoły na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie uczniów, których rodzice decydują się posyłać do szkoły w czasie pandemii.

5.      Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID- 19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję, związaną z wysłaniem dziecka do placówki.

 W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniej DEKLARACJI stanowiącej załącznik nr 2.

6.      Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: gabinet lekarski-IZOLATORIUM

7.      Wyposaża pomieszczenie w zestaw ochronny w skład, którego wchodzi : 1 przyłbica, 1 fartuch ochronny, 2 półmaski, co najmniej 10 par rękawiczek.

8.      Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, kombinezon, fartuchy, itd.)

9.      Dopilnowuje, aby przy wejściu głównym umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniu higieniczno- sanitarnym były mydła w płynie oraz instrukcje i zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci, stanowiące załącznik nr 5, 5a (umieszczone w widocznych miejscach w placówce) a przy dozownikach z płynem- instrukcje do dezynfekcji rąk stanowiące załącznik na 4 (umieszczone w widocznych miejscach w placówce).

10.  Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki/ w trakcie pracy  często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji wspomnianej w pkt. 9 i myje ręce zgodnie z instrukcją  stanowiącą załącznik nr 5 .

11.  Dopilnowuje, aby w pomieszczeniach szkoły wisiały instrukcje jak zdejmować rękawiczki jednorazowe, stanowiące załącznik nr 6 (umieszczone w widocznych miejscach w placówce) oraz kosz na zużyte rękawiczki.

12.  Zapewnia codzienną dezynfekcję placu zabaw, jeżeli uczniowie z niego korzystali, sali gimnastycznej, a także elementów boiska szkolnego jeżeli uczniowie z niego korzystali, oraz codzienną dezynfekcję wyposażenia sal  lekcyjnych oraz innych przyborów sportowych.

13.  Dba o przyporządkowanie jednej grupy do stałej sali z zachowaniem 4 m² na osobę i zasady 1 ławka dla 1 ucznia, 1,5 m od drugiego.

14.  Dokonuje codziennego monitoringu zleconych prac porządkowych, delegowanych dodatkowych uprawnień pracownikom niepedagogicznym w związku ze zwalczaniem i zapobieganiem COVID-19.

 

 § 3

OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

 

1.      Obowiązki pracownika sekretariatu:

·         Pracownik sekretariatu pracuje w rękawiczkach lub bez i bezwzględnie dba o higienę rąk-często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa, oczu.

·         W kontaktach z innymi osobami używa przyłbicy lub maseczki ochronnej.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka)pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

2.      Obowiązki pracowników obsługi:

·         Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie, z odnotowaniem na wyznaczonej liście- załącznik nr 3a, załącznik nr 2a.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID- 19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

·         Pracownik pracuje w rękawiczkach i bezwzględnie dba o higienę rąk- często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa, oczu.

·         Pracownik używa maseczki lub przyłbicy ochronnej.

·         Wykonując prace porządkowe pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.

·         Zachowuje szczególną ostrożność korzystając z magazynu, dyżurki, innych pomieszczeń służących do wykonywania swoich obowiązków.

·         Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.

·         Opryskuje w kombinezonie za pomocą specjalnego urządzenia i środka do dezynfekcji  urządzenia placu zabaw i elementy boiska szkolnego (konserwator).

·         Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprząta z użyciem wody z detergentem.

·         Pilnuje aby w szatniach był wykorzystywany co drugi boks, co drugi wieszak.

·         Wykonywanie innych zleconych przez dyrektor szkoły obowiązków i delegowanych uprawnień związanych ze zwalczaniem i zapobieganiem choroby COVID-19.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka)pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

 

3.      Obowiązki kucharki i intendentki:

·         Przestrzega warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.

·         Utrzymuje wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

·         Przygotowuje i wydaje posiłki na stołówkę szkolna bez kontaktu z dziećmi.

·         Po zakończeniu pracy gruntownie dezynfekuje powichrzenie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego oraz zmywalni.

·         Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego.

·         Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar. Dostarczane pieczywo powinno być przykryte czystym materiałem, papierem. Dostawcy nie wchodzą na teren szkoły, towar  zostawiają za drzwiami, w korytarzy poniżej schodów.

·         Wszyscy zgłaszają wcześnie kończenie się zasobów materiałów ochronnych i środków do  dezynfekcji.

·         Wszyscy ograniczają kontakt z nauczycielami, uczniami, w miarę możliwości ze sobą.

·         Wszyscy dbają o higienę rąk - często myją mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotykają okolicy twarzy, ust, nosa, oczu, wykorzystują w pracy rękawiczki, przyłbice ochronne.

·         Wszyscy wykonują dodatkowe zlecone obowiązki i delegowane uprawnienia przez dyrektora szkoły związane z zapobieganiem i zwalczaniem chorobyCOVID-19

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby     COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

4.      Obowiązki nauczycieli:

·         Od chwili powrotu do pracy stacjonarnej nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia określone w kolejnych etapach otwierania szkoły.

·         Wyjaśnia dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na  przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19.

·         Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ilości osób przebywających jednocześnie w w/w miejscu.

·         Organizuje wyjścia z zachowaniem reżimu sanitarnego tylko na terenie szkoły

·         Unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw czy boisku. W czasie zajęć na boisku zachowuje zmienność  grup i dystans pomiędzy nimi.

·         Zachowuje dystans społeczny między innymi osobami w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra i 4 m² na osobę.

·         Organizuje przerwy dla swojej grupy w interwałach adekwatnych do potrzeb uczniów jednak nie rzadziej niż po 45 minutach, grupa spędza  przerwy pod nadzorem nauczyciela.

·         Dba o higieniczne spożywanie posiłków przez dzieci na stołówce szkolnej.

·         Dba o systematyczne wietrzenie sali lekcyjnej lub innej w której odbywa zajęcia.

·         Uczy dbania o higienę rąk – uczniowie często myją ręce mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotykają okolicy twarzy, ust, nosa, oczu. Uczy korzystania z dozowników.

·         Zachowuje dystans społeczny z innymi osobami w każdej przestrzeni szkoły, wynoszącej minimum 1,5 m

·         Po zakończeniu pracy z uczniami w szkole lub przed jej rozpoczęciem nauczyciele prowadzą zdalne nauczanie.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

§ 4

OBOWIĄZKI RODZICÓW

1.      Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w szkole i podpisują omówione w § 1 pkt.3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 i omówiona w § 2 pkt. 5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 2.

2.      Przekazuje dyrektorowi, pedagog szkolnej, wychowawcy lub nauczycielowi informację o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.

3.      Nie posyłają do szkoły  dziecka, jeżeli w domu ktoś przebywa na kwarantannie lub     w izolacji.

4.      Przyprowadzają do oddziału przedszkolnego tylko zdrowe dziecko- bez objawów chorobowych.

5.      Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli dziecko wcześniej chorowało. Po przebytej chorobie rodzic zobligowany jest do dostarczenia do szkoły zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka, umożliwiający jego ponowne uczestniczenie w zajęciach.

6.      Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualna osłonę ust i nosa   w drodze do i ze szkoły. Uczą jak prawidłowo nosić i zakładać maseczkę- załącznik nr 7..

7.      W czasie pobytu w szkole nie ma obowiązku noszenia maseczek przez dziecko.

8.      Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do szkoły w uzasadnionym przypadku i tylko do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem reżimu sanitarnego.

9.      Zachowują dystan społeczny- 1,5 m.

10.  Przed posłaniem  dziecka do szkoły  rodzice zobowiązani są do zmierzenia temperatury.

11.  Wyjaśniają dziecku, że nie można zabrać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

12.  Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in.  mycia rąk woda z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikanie częstego dotykania oczu, nosa i ust.

13.  Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.  

14.  Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 4 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).

15.  Są zobowiązani  do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów ze szkoły.

§ 5

OBOWIĄZKI UCZNIÓW

1.      W drodze do i ze szkoły korzystają z osłony ust i nosa oraz zachowują dystans społeczny- 1,5 m od innej osoby.

2.      Zabierają do szkoły własny zestaw podręczników, ćwiczeń, przyborów. W szkole nie będzie możliwości pożyczania ich od innych uczniów.

3.      Przed wejściem do szkoły obowiązkowo dezynfekują ręce, a jeśli mają przeciwskazania zdrowotne to po ich zastosowaniu natychmiast myją ręce.

4.      Z szatni korzystają według zasad ustalonych przez dyrektora szkoły (informacje na drzwiach szatni)

5.      Korzystają z zasady 1 ławka- 1 uczeń, w miarę możliwości nie zmieniają swojej ławki.

6.      Po szkole poruszają się według określonych zasad przez dyrektora szkoły- wywieszone informacje.

7.      Unikają większych skupisk uczniów, zachowują dystans przebywania na korytarzu,   w toalecie, w innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły (plac zabaw, boisko).

8.      Bezwzględnie stosują się do uwag, poleceń nauczycieli oraz innych pracowników szkoły, dla dobra nas wszystkich szkoła pracuje w podwyższonym reżimie sanitarnym.

9.      Bezwzględnie stosują zasady higieny: często myją ręce wodą z mydłem i nie podają  ręki na powitanie, zachowują dystans, a także unikają dotykania oczu, nosa i ust.

10.  Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracają uwagę innym w tym zakresie.

11.  Jeżeli korzystają z biblioteki szkolnej, świetlicy szkolnej, stołówki szkolnej, sali gimnastycznej, boiska, placu zabaw- zapoznają się z nowymi zasadami.

 

 

§ 6

POSTEPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAZENIA KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID-19

 

1.      Nauczyciel, który zauważy niepokojące objawy ucznia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 bezzwłocznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.

2.      Uczeń, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) jest bezzwłocznie przez wyznaczonego przez dyrektora pracownika (wyposażonego w przyłbice, fartuch ochronny, półmaskę, rękawiczki) odprowadzenie  do IZOLATORIUM- gabinet lekarski w szkole.

3.      Pracownik pozostaje z dzieckiem utrzymując co najmniej  2 m odległości.

4.      Dyrektor lub pracownik wskazany przez dyrektora szkoły bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji

5.      Dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczna, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112 lub 609 794 670.

6.      Pracownik, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel ,gorączka) :

·         Zgłasza fakt dyrektorowi szkoły i bezzwłocznie udaję się do wyznaczonego pomieszczenia – IZOLATORIUM.

·         Dyrektor kieruje do pomocy wyznaczoną osobę, która przystępuje do działań , zabezpiecza się w przyłbice, fartuch ochronny, półmaską i rękawiczki.

7.      Stosuje  się także wcześniej opracowane procedury bezpieczeństwa- uczeń/ pracownik.

 

 

§ 7

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

1.      Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.

2.      Z treścią niniejszej procedury zapoznaje się nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, uczniów i rodziców.

3.      Procedury obowiązują do odwołania.

 

 

 Czarnogłowy, 21.05.2020 r                                                         Dyrektor Szkoły

                                                                                                 Jolanta Grześkowiak

 

 

 

                                                  Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19  w Szkole Podstawowej           

                                                                 im. W. Komara i T. Ślusarskiego  w Czarnogłowach

                   - oddział przedszkolny

 I. PODSTAWA PRAWNA:

1.      Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),

2.       Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),

3.      Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),

4.      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),

5.       Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19( Dz. U z 2020r. poz. 493),

6.      Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567),

7.      Wytyczne epidemiologiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 30 kwietnia 2020r.

 

Postanowienia ogólne

1.      Niniejszy dokument określa Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej im. W. Komara i T. Ślusarskiego w Czarnogłowach oraz rodziców Dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego.

 

2.      Celem procedur jest:

a. zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19

b. umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad       dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej.

c. bezpieczne prowadzenie zajęć opiekuńczo- wychowawczych oraz ewentualnych zajęć dydaktycznych.

3.   Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100 % wyeliminować ryzyka związanego z zagrożeniem, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące  załącznik nr 1.

 

§ 1

OBOWIĄZKI DYREKTORA

1.      Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach  pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

2.      Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji i ochrony osobistej.

3.      Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID- 19.

4.      Planuję organizacje pracy oddziału przedszkolnego na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci, których rodzice decydują się przyprowadzić do oddziału przedszkolnego w czasie pandemii.

5.      Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID- 19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję, związaną z wysłaniem dziecka do placówki.

 W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniej DEKLARACJI stanowiącej załącznik nr 2.

6.      Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: gabinet lekarski-IZOLATORIUM

7.      Wyposaża pomieszczenie w zestaw ochronny w skład, którego wchodzi : 1 przyłbica, 1 fartuch ochronny, 2 półmaski, co najmniej 10 par rękawiczek.

8.      Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, kombinezon, fartuchy, itd.)

9.      Dopilnowuje, aby przy wejściu głównym umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniu higieniczno- sanitarnym były mydła w płynie oraz instrukcje i zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci, stanowiące załącznik nr 5, 5a (umieszczone w widocznych miejscach w placówce) a przy dozownikach z płynem- instrukcje do dezynfekcji rąk stanowiące załącznik na 4 (umieszczone w widocznych miejscach w placówce).

10.  Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki/ w trakcie pracy  często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji wspomnianej w pkt. 9 i myje ręce zgodnie z instrukcją  stanowiącą załącznik nr 5 .

11.  Dopilnowuje, aby w pomieszczeniach oddziału przedszkolnego wisiały instrukcje jak zdejmować rękawiczki jednorazowe, stanowiące załącznik nr 6 (umieszczone w widocznych miejscach w placówce) oraz kosz na zużyte rękawiczki.

12.  Zapewnia codzienną dezynfekcję placu zabaw, jeżeli dzieci z niego korzystały, sali gimnastycznej, a także elementów boiska szkolnego jeżeli dzieci z niego korzystały, oraz codzienną dezynfekcję zabawek i wykorzystywanych przyborów sportowych.

 § 2

OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

 

1.      Obowiązki pracownika sekretariatu:

·         Pracownik sekretariatu pracuje w rękawiczkach lub bez i bezwzględnie dba o higienę rąk-często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa, oczu.

·         W kontaktach z innymi osobami używa przyłbicy lub maseczki ochronnej.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka)pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

2.      Obowiązki pracowników obsługi:

·         Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie, z odnotowaniem na wyznaczonej liście- załącznik nr 3a, załącznik nr 2a.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID- 19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

·         Pracownik pracuje w rękawiczkach i bezwzględnie dba o higienę rąk- często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa, oczu.

·         Pracownik używa maseczki lub przyłbicy ochronnej.

·         Wykonując prace porządkowe pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.

·         Zachowuje szczególną ostrożność korzystając z magazynu, dyżurki, innych pomieszczeń służących do wykonywania swoich obowiązków.

·         Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.

·         Opryskuje w kombinezonie za pomocą specjalnego urządzenia i środka do dezynfekcji  urządzenia placu zabaw i elementy boiska szkolnego (konserwator).

·         Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprząta z użyciem wody z detergentem.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka)pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

3.      Obowiązki kucharki i intendentki:

·         Przestrzega warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.

·         Utrzymuje wysoka higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

·         Przygotowuje i wydaje posiłki na stołówkę szkolna bez kontaktu z dziećmi.

·         Po zakończeniu pracy gruntownie dezynfekuje powichrzenie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego oraz zmywalni.

·         Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego.

·         Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar. Dostarczane pieczywo powinno być przykryte czystym materiałem, papierem. Dostawcy nie wchodzą na teren szkoły, towar  zostawiają za drzwiami, w korytarzy poniżej schodów.

·         Wszyscy dbają o higienę rąk - często myją mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotykają okolicy twarzy, ust, nosa, oczu, wykorzystują w pracy rękawiczki, przyłbice ochronne.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

 

4.      Obowiązki nauczycieli:

·         Pracuję wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia opiekuńczo- wychowawcze w oddziale przedszkolnym  lub ewentualne zajęcia dydaktyczne.

·         Wyjaśnia dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na  przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

·         Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ilości osób przebywających jednocześnie w w/w miejscu.

·         Organizuje wyjścia z zachowaniem reżimu sanitarnego tylko na terenie szkoły

·         Unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw czy boisku.

·         Zachowuje dystans społeczny między innymi osobami w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra.

·         Dba o higieniczne spożywanie posiłków przez dzieci na stołówce szkolnej.

·         Dba o higienę rąk - często myją mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotykają okolicy twarzy, ust, nosa, oczu, uczy korzystania z dozowników.

·         W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

§ 3

OBOWIĄZKI RODZICÓW

1.      Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w oddziale przedszkolnym i podpisują omówione w § 1 pkt.3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 i omówiona w § 2 pkt. 5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 2.

2.      Przekazuje dyrektorowi lub nauczycielowi informację o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.

3.      Nie posyłają do oddziału przedszkolnego  dziecka, jeżeli w domu ktoś przebywa na kwarantannie lub w izolacji

4.      Przyprowadzają do oddziału przedszkolnego tylko zdrowe dziecko- bez objawów chorobowych.

5.      Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli dziecko wcześniej chorowało. Po przebytej chorobie rodzic zobligowany jest do dostarczenia do szkoły zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka, umożliwiający jego ponowne przyjęcie.

6.      Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualna osłonę ust i nosa   w drodze do i z przedszkola. Uczą jak prawidłowo nosić i zakładać maseczkę- załącznik nr 7. Z chwila wejścia do placówki rodzice zabierają maseczkę do domu. W czasie pobytu w oddziale przedszkolnym (szkole) nie ma obowiązku noszenia maseczek przez dziecko.

7.      Rodzice noszą maseczki ochronne , zapewniają sobie rękawiczki w celu zasygnalizowania przez dzwonek przyjścia do placówki, zostają wpuszczani z dzieckiem, dokonują zabiegów higienicznych (dezynfekcja rąk), rozbierają dzieci w wyznaczonych miejscach i oddają pod opiekę nauczycielowi.

8.      Przed przyprowadzeniem dziecka do oddziału przedszkolnego rodzice zobowiązani są do zmierzenia temperatury.

9.      Wyjaśniają dziecku, że nie można zabrać do oddziału przedszkolnego zabawek             i niepotrzebnych przedmiotów.

10.  Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in.  mycia rąk woda z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikanie częstego dotykania oczu, nosa i ust.

11.  Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.  

12.  Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji stanowiącej załącznik nr 4 (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).

13.  Są zobowiązani  do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów ze szkoły.

 

 

§ 4

PRACA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

1.      Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego godziny pracy oddziału przedszkolnego: 8:00-13:00. Przyjście do placówki, przyprowadzenie i odbiór dziecka rodzic sygnalizuje dzwonkiem umieszczonym przy drzwiach. Dziecko jest odbierane od rodzica przez wyznaczoną przez dyrektora szkoły osobę i zaprowadzane do szatni a następnie przekazywane nauczycielowi. Po zakończeniu zajęć dziecko jest odprowadzane do drzwi szkoły i odbierane przez rodzica.

2.      Pracownik dyżurujący przy wejściu do szkoły (wyznaczony przez dyrektora szkoły)dokonuje pomiaru temperatury wchodzącemu i wychodzącemu dziecku. Jej odczyt zapisuje na liście –załącznik nr 3.

3.      W czasie obowiązywania procedur wprowadza się zakaz opuszczania terenu wokół szkoły.

4.      Co najmniej raz na godzinę będą wietrzone sale w których odbywają się zajęcia.

5.      Liczba dzieci w grupie przebywających w sali zostaje ograniczona do 12.

6.      Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej i pomiar temperatury będzie podwyższony nie zostaje w tym dniu przyjęte do placówki.

 

 

§ 5

POSTEPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAZENIA KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID-19

 

1.      Nauczyciel, który zauważy niepokojące objawy dziecka zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 bezzwłocznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.

2.      Dziecko, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) jest bezzwłocznie przez wyznaczonego przez dyrektora pracownika (wyposażonego w przyłbice, fartuch ochronny, półmaskę, rękawiczki) odprowadzenie  do IZOLATORIUM- gabinet lekarski w szkole.

3.      Pracownik pozostaje z dzieckiem utrzymując co najmniej  2 m odległości.

4.      Dyrektor lub pracownik wskazany przez dyrektora szkoły bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji

5.      Dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczna, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112 lub 609 794 670.

6.      Pracownik, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel ,gorączka) :

·         Zgłasza fakt dyrektorowi szkoły i bezzwłocznie udaję się do wyznaczonego pomieszczenia – IZOLATORIUM.

·         Dyrektor kieruje do pomocy wyznaczoną osobę, która przystępuje do działań , zabezpiecza się w przyłbice, fartuch ochronny, półmaską i rękawiczki.

·         Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia  a odpowiednia służby, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa, a także organ prowadzący szkołę.

7.      Stosuje  się także wcześniej opracowane procedury bezpieczeństwa- uczeń/ pracownik.

 § 6

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

1.      Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.

2.      Procedury obowiązują do odwołania.

 

 Czarnogłowy 13.05.2020                                               Dyrektor szkoły: Jolanta Grześkowiak

 

 

Informacje o artykule

Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa im. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego w Czarnogłowach
Odpowiadający za treść: Administrator
Wprowadził informację: Administrator
Edytował informację: Administrator
Lista załączników: 7
Data wytworzenia informacji: 01.06.2020
Data udostępnienia informacji: 01.06.2020
Data ostatniej aktualizacji: 27.01.2022
Liczba wyświetleń: 311
Rejestr zmian: Otwórz

Rejestr zmian

Data
Godzina
Rodzaj
Autor
Nazwa
27.01.2022
15:43:20
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
27.01.2022
15:42:56
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
27.01.2022
14:50:07
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
27.01.2022
14:48:04
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
27.01.2022
14:35:47
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
27.01.2022
13:52:08
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
25.01.2022
21:03:36
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
25.01.2022
19:55:45
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
25.01.2022
17:44:46
edycja
Administrator
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID - 19
03.06.2020
21:29:20
edycja
Administrator
Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID - 19
03.06.2020
21:26:42
edycja
Administrator
Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID - 19
03.06.2020
14:31:55
edycja
Administrator
Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID - 19
01.06.2020
12:02:17
edycja
Administrator
Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID - 19
01.06.2020
11:29:54
edycja
Administrator
Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID - 19
01.06.2020
11:28:15
edycja
Administrator
Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID - 19
01.06.2020
11:27:33
dodanie
Administrator
Procedury